Amphenol Commercial Products L717TSCH37POL2RM5
L717TSCH37POL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L717TSCH37POL2RM5
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717TSCH37POL2RM5.pdf
Availability of L717TSCH37POL2RM5
QUANTITY
L717TSCH37POL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717TSCH37POL2RM5
Internal Part NumberEIS-L717TSCH37POL2RM5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTS
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating600V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717TSCH37POL2RM5
Related LinksL717TSCH, L717TSCH37POL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717TSCH37POL2RM5 Details Description
Related parts for L717TSCH37POL2RM5
SWITCH THUMBWHEEL GRAY FRNT MNT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54973-017 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.90V SC70-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf