Vishay/Dale RNC50J5631BSB14
RNC50J5631BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5631BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.63K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5631BSB14.pdf
Availability of RNC50J5631BSB14
QUANTITY
RNC50J5631BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5631BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5631BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.63k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5631BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5631BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5631BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5631BSB14
SIDACTOR 4CHP 150V 150A MS-013 datasheet.pdf
CONN RECEPT 21POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN GASKET FOR RJF TV SER RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8-SSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf