Amphenol Commercial Products L717TWD24W7PP2SY
L717TWD24W7PP2SY picture photo
Mfg. Part Number
L717TWD24W7PP2SY
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717TWD24W7PP2SY.pdf
Availability of L717TWD24W7PP2SY
QUANTITY
L717TWD24W7PP2SY Order Process
Ship out your order
Specifications of L717TWD24W7PP2SY
Internal Part NumberEIS-L717TWD24W7PP2SY
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24 (17 + 7 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 24W7
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717TWD24W7PP2SY
Related LinksL717TWD2, L717TWD24W7PP2SY Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717TWD24W7PP2SY Details Description
Related parts for L717TWD24W7PP2SY
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
SOCKET BARRIER STRIP 6CIRC TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.2A 118 MOHM datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING SHORT LENGT datasheet.pdf
HAN ACCS. PG36 - 1 1/2" NPT ADAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf