Amphenol Commercial Products L777DFBH25PU
L777DFBH25PU picture photo
Mfg. Part Number
L777DFBH25PU
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777DFBH25PU.pdf
Availability of L777DFBH25PU
QUANTITY
L777DFBH25PU Order Process
Ship out your order
Specifications of L777DFBH25PU
Internal Part NumberEIS-L777DFBH25PU
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777DFBH25PU
Related LinksL777DF, L777DFBH25PU Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777DFBH25PU Details Description
Related parts for L777DFBH25PU
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
QKE HEADER datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.5 X 6.5MM VERT datasheet.pdf
CONN FMALE M12 4POS R/A 2M CABLE datasheet.pdf
IC QUAD PLL FOR DTV 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A D2PAK datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf