Amphenol Commercial Products L777HDA26P
L777HDA26P picture photo
Mfg. Part Number
L777HDA26P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L777HDA26P.pdf
Availability of L777HDA26P
QUANTITY
L777HDA26P Order Process
Ship out your order
Specifications of L777HDA26P
Internal Part NumberEIS-L777HDA26P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777HDA26P
Related LinksL777H, L777HDA26P Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777HDA26P Details Description
Related parts for L777HDA26P
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 6A 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf