Amphenol Commercial Products L777HDC62PD1CH4R
L777HDC62PD1CH4R picture photo
Mfg. Part Number
L777HDC62PD1CH4R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L777HDC62PD1CH4R.pdf
Availability of L777HDC62PD1CH4R
QUANTITY
L777HDC62PD1CH4R Order Process
Ship out your order
Specifications of L777HDC62PD1CH4R
Internal Part NumberEIS-L777HDC62PD1CH4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777HDC62PD1CH4R
Related LinksL777HDC6, L777HDC62PD1CH4R Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777HDC62PD1CH4R Details Description
Related parts for L777HDC62PD1CH4R
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1A HS N-INV 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SHIELDED TEST LEAD SET - STL90 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
LAMP NEON 125V RED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf