Amphenol Commercial Products L777HDEG15POL2
L777HDEG15POL2 picture photo
Mfg. Part Number
L777HDEG15POL2
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777HDEG15POL2.pdf
Availability of L777HDEG15POL2
QUANTITY
L777HDEG15POL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L777HDEG15POL2
Internal Part NumberEIS-L777HDEG15POL2
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777HDEG15POL2
Related LinksL777HDE, L777HDEG15POL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777HDEG15POL2 Details Description
Related parts for L777HDEG15POL2
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 14SO datasheet.pdf
CAP PTFE 13PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
IC QUAD UART W/64B FIFO 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf