Amphenol Commercial Products L777HDEG15POL2RM5
L777HDEG15POL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L777HDEG15POL2RM5
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777HDEG15POL2RM5.pdf
Availability of L777HDEG15POL2RM5
QUANTITY
L777HDEG15POL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L777HDEG15POL2RM5
Internal Part NumberEIS-L777HDEG15POL2RM5
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777HDEG15POL2RM5
Related LinksL777HDEG, L777HDEG15POL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777HDEG15POL2RM5 Details Description
Related parts for L777HDEG15POL2RM5
FIXED IND 5.6UH 2.79A 51 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 3/8" CERMET TH datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W S-MINI datasheet.pdf
CONN HDR 15POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 2MM 12.0" GREEN datasheet.pdf