Amphenol Commercial Products L777HDEG15POL2RM8
L777HDEG15POL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L777HDEG15POL2RM8
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777HDEG15POL2RM8.pdf
Availability of L777HDEG15POL2RM8
QUANTITY
L777HDEG15POL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L777HDEG15POL2RM8
Internal Part NumberEIS-L777HDEG15POL2RM8
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777HDEG15POL2RM8
Related LinksL777HDEG, L777HDEG15POL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777HDEG15POL2RM8 Details Description
Related parts for L777HDEG15POL2RM8
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A POWERMITE3 datasheet.pdf
IC POT/MEM DUAL NV 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 80POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf