Amphenol Commercial Products L777SDA15P1ACH3F
L777SDA15P1ACH3F picture photo
Mfg. Part Number
L777SDA15P1ACH3F
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L777SDA15P1ACH3F.pdf
Availability of L777SDA15P1ACH3F
QUANTITY
L777SDA15P1ACH3F Order Process
Ship out your order
Specifications of L777SDA15P1ACH3F
Internal Part NumberEIS-L777SDA15P1ACH3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777SDA15P1ACH3F
Related LinksL777SDA1, L777SDA15P1ACH3F Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777SDA15P1ACH3F Details Description
Related parts for L777SDA15P1ACH3F
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 200V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf