Amphenol Commercial Products L777SDDG50POL2
L777SDDG50POL2 picture photo
Mfg. Part Number
L777SDDG50POL2
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777SDDG50POL2.pdf
Availability of L777SDDG50POL2
QUANTITY
L777SDDG50POL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L777SDDG50POL2
Internal Part NumberEIS-L777SDDG50POL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777SDDG50POL2
Related LinksL777SDD, L777SDDG50POL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777SDDG50POL2 Details Description
Related parts for L777SDDG50POL2
RES SMD 909 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 6POS M8 PLUG-WIRE 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
MAF60700-33 SPRING datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 220MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DETECTOR THRU-HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.3A 33.1 MOHM SMD datasheet.pdf
40UF 60V 9.53X28.58 AXI datasheet.pdf