Amphenol Commercial Products L77DB25S1AMN
L77DB25S1AMN picture photo
Mfg. Part Number
L77DB25S1AMN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77DB25S1AMN.pdf
Availability of L77DB25S1AMN
QUANTITY
L77DB25S1AMN Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DB25S1AMN
Internal Part NumberEIS-L77DB25S1AMN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DB25S1AMN
Related LinksL77DB2, L77DB25S1AMN Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DB25S1AMN Details Description
Related parts for L77DB25S1AMN
MOSFET N-CH 60V 27A D2PAK-3 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 350MA 699 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 19POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 274K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf