Amphenol Commercial Products L77DC37S1AUN
L77DC37S1AUN picture photo
Mfg. Part Number
L77DC37S1AUN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77DC37S1AUN.pdf
Availability of L77DC37S1AUN
QUANTITY
L77DC37S1AUN Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DC37S1AUN
Internal Part NumberEIS-L77DC37S1AUN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DC37S1AUN
Related LinksL77DC3, L77DC37S1AUN Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DC37S1AUN Details Description
Related parts for L77DC37S1AUN
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
RES 243 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB SQUARE/GUARD GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SEALING GASKET FOR #24 WALL RCPT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1A 220 MOHM TH datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 165MA 3.45 OHM datasheet.pdf