Amphenol Commercial Products L77DC37S1BON
L77DC37S1BON picture photo
Mfg. Part Number
L77DC37S1BON
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77DC37S1BON.pdf
Availability of L77DC37S1BON
QUANTITY
L77DC37S1BON Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DC37S1BON
Internal Part NumberEIS-L77DC37S1BON
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DC37S1BON
Related LinksL77DC3, L77DC37S1BON Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DC37S1BON Details Description
Related parts for L77DC37S1BON
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
REG ADJ 40A 5VIN PROG SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 60A D2PAK datasheet.pdf
IC 4BIT 1OF2 MUX/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
2P MOD1 BUCHSENGEH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf