Amphenol Commercial Products L77DD50SC309
L77DD50SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77DD50SC309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77DD50SC309.pdf
Availability of L77DD50SC309
QUANTITY
L77DD50SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DD50SC309
Internal Part NumberEIS-L77DD50SC309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DD50SC309
Related LinksL77DD5, L77DD50SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DD50SC309 Details Description
Related parts for L77DD50SC309
IC QUAD POWER DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf