Amphenol Commercial Products L77DFCF37SOL2
L77DFCF37SOL2 picture photo
Mfg. Part Number
L77DFCF37SOL2
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DFCF37SOL2.pdf
Availability of L77DFCF37SOL2
QUANTITY
L77DFCF37SOL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DFCF37SOL2
Internal Part NumberEIS-L77DFCF37SOL2
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DFCF37SOL2
Related LinksL77DFC, L77DFCF37SOL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DFCF37SOL2 Details Description
Related parts for L77DFCF37SOL2
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 38A D2PAK datasheet.pdf
IC DEMODULATOR COSTAS 84-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 0-20MV/0-200MV LED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 85A DO203AB datasheet.pdf