Amphenol Commercial Products L77DFCH37SOL2RM5
L77DFCH37SOL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L77DFCH37SOL2RM5
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DFCH37SOL2RM5.pdf
Availability of L77DFCH37SOL2RM5
QUANTITY
L77DFCH37SOL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DFCH37SOL2RM5
Internal Part NumberEIS-L77DFCH37SOL2RM5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DFCH37SOL2RM5
Related LinksL77DFCH3, L77DFCH37SOL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DFCH37SOL2RM5 Details Description
Related parts for L77DFCH37SOL2RM5
VARISTOR 23V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 800MA 610 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 365 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf