Amphenol Commercial Products L77DFCH37SOL2RM8
L77DFCH37SOL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L77DFCH37SOL2RM8
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DFCH37SOL2RM8.pdf
Availability of L77DFCH37SOL2RM8
QUANTITY
L77DFCH37SOL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DFCH37SOL2RM8
Internal Part NumberEIS-L77DFCH37SOL2RM8
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DFCH37SOL2RM8
Related LinksL77DFCH3, L77DFCH37SOL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DFCH37SOL2RM8 Details Description
Related parts for L77DFCH37SOL2RM8
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 2A 140 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
REFCAB MM62.5 LCPC datasheet.pdf
COVER W-A-R 8KITTH datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf