Amphenol Commercial Products L77HDAG26SOL2RM5C309
L77HDAG26SOL2RM5C309 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDAG26SOL2RM5C309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDAG26SOL2RM5C309.pdf
Availability of L77HDAG26SOL2RM5C309
QUANTITY
L77HDAG26SOL2RM5C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDAG26SOL2RM5C309
Internal Part NumberEIS-L77HDAG26SOL2RM5C309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDAG26SOL2RM5C309
Related LinksL77HDAG26S, L77HDAG26SOL2RM5C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDAG26SOL2RM5C309 Details Description
Related parts for L77HDAG26SOL2RM5C309
CONN SPRING 28POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 22V SOT363 datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 10POS .050" T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V 20% BX 1825 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
63324A120 TERMINAL BASE TRACK datasheet.pdf
JT07RT10-35P-014 W/ PC CONT datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
26500 3C 3#16 S BY PLUG WC datasheet.pdf
8200UF 40V 30X30MM 85C 5000H datasheet.pdf