Amphenol Commercial Products L77HDBG44SOL2RM8C309
L77HDBG44SOL2RM8C309 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDBG44SOL2RM8C309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDBG44SOL2RM8C309.pdf
Availability of L77HDBG44SOL2RM8C309
QUANTITY
L77HDBG44SOL2RM8C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDBG44SOL2RM8C309
Internal Part NumberEIS-L77HDBG44SOL2RM8C309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDBG44SOL2RM8C309
Related LinksL77HDBG44S, L77HDBG44SOL2RM8C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDBG44SOL2RM8C309 Details Description
Related parts for L77HDBG44SOL2RM8C309
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 150MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 12AWG 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
INSTALL SCREW FOR DH60A RCPTS datasheet.pdf
IC LED DVR 2CH 12POINT 22-SOP datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf