Amphenol Commercial Products L77HDC62SD1CH3F
L77HDC62SD1CH3F picture photo
Mfg. Part Number
L77HDC62SD1CH3F
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77HDC62SD1CH3F.pdf
Availability of L77HDC62SD1CH3F
QUANTITY
L77HDC62SD1CH3F Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDC62SD1CH3F
Internal Part NumberEIS-L77HDC62SD1CH3F
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDC62SD1CH3F
Related LinksL77HDC6, L77HDC62SD1CH3F Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDC62SD1CH3F Details Description
Related parts for L77HDC62SD1CH3F
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 12.19MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 7A TO277A datasheet.pdf