Amphenol Commercial Products L77HDC62SD1CH4F
L77HDC62SD1CH4F picture photo
Mfg. Part Number
L77HDC62SD1CH4F
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77HDC62SD1CH4F.pdf
Availability of L77HDC62SD1CH4F
QUANTITY
L77HDC62SD1CH4F Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDC62SD1CH4F
Internal Part NumberEIS-L77HDC62SD1CH4F
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDC62SD1CH4F
Related LinksL77HDC6, L77HDC62SD1CH4F Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDC62SD1CH4F Details Description
Related parts for L77HDC62SD1CH4F
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 800V 90A datasheet.pdf
RES 22.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf