Amphenol Commercial Products L77HDDH78SC309
L77HDDH78SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDDH78SC309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77HDDH78SC309.pdf
Availability of L77HDDH78SC309
QUANTITY
L77HDDH78SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDDH78SC309
Internal Part NumberEIS-L77HDDH78SC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDDH78SC309
Related LinksL77HDDH, L77HDDH78SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDDH78SC309 Details Description
Related parts for L77HDDH78SC309
TWIST LOK STANDOFF 1/2 X 1.28" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
DIODE 1PH 12A 50V GBPC-W datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 232 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS SNGL PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf