Amphenol Commercial Products L77SDA15S1ACH4FC309
L77SDA15S1ACH4FC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77SDA15S1ACH4FC309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77SDA15S1ACH4FC309.pdf
Availability of L77SDA15S1ACH4FC309
QUANTITY
L77SDA15S1ACH4FC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDA15S1ACH4FC309
Internal Part NumberEIS-L77SDA15S1ACH4FC309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDA15S1ACH4FC309
Related LinksL77SDA15S, L77SDA15S1ACH4FC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDA15S1ACH4FC309 Details Description
Related parts for L77SDA15S1ACH4FC309
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGLED 4.72" datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 60A 28VDC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf