Amphenol Commercial Products L77SDC37S
L77SDC37S picture photo
Mfg. Part Number
L77SDC37S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77SDC37S.pdf
Availability of L77SDC37S
QUANTITY
L77SDC37S Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDC37S
Internal Part NumberEIS-L77SDC37S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDC37S
Related LinksL77S, L77SDC37S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDC37S Details Description
Related parts for L77SDC37S
MMIC AMP 2.5GHZ SOT-26 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 7/32" 9.3" datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 1485LM datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf