Amphenol Commercial Products L77SDCG37SOL2GC309
L77SDCG37SOL2GC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77SDCG37SOL2GC309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77SDCG37SOL2GC309.pdf
Availability of L77SDCG37SOL2GC309
QUANTITY
L77SDCG37SOL2GC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDCG37SOL2GC309
Internal Part NumberEIS-L77SDCG37SOL2GC309
Industrial Solutions
Standard Package500
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDCG37SOL2GC309
Related LinksL77SDCG37, L77SDCG37SOL2GC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDCG37SOL2GC309 Details Description
Related parts for L77SDCG37SOL2GC309
RES 698 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X49 POS BK datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 51 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 91NH 160MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6SON datasheet.pdf