Amphenol Commercial Products L77SDDH50SOL2RM5G
L77SDDH50SOL2RM5G picture photo
Mfg. Part Number
L77SDDH50SOL2RM5G
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77SDDH50SOL2RM5G.pdf
Availability of L77SDDH50SOL2RM5G
QUANTITY
L77SDDH50SOL2RM5G Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDDH50SOL2RM5G
Internal Part NumberEIS-L77SDDH50SOL2RM5G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDDH50SOL2RM5G
Related LinksL77SDDH5, L77SDDH50SOL2RM5G Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDDH50SOL2RM5G Details Description
Related parts for L77SDDH50SOL2RM5G
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RESONATOR CER 5.46MHZ SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.2UH 7.8A 6.8 MOHM datasheet.pdf
PWR SUPP UK STYLE 12V 2.5MM PLUG datasheet.pdf