Amphenol Commercial Products L77TSCH37SOL2RM8
L77TSCH37SOL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L77TSCH37SOL2RM8
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77TSCH37SOL2RM8.pdf
Availability of L77TSCH37SOL2RM8
QUANTITY
L77TSCH37SOL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77TSCH37SOL2RM8
Internal Part NumberEIS-L77TSCH37SOL2RM8
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTS
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating600V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77TSCH37SOL2RM8
Related LinksL77TSCH3, L77TSCH37SOL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77TSCH37SOL2RM8 Details Description
Related parts for L77TSCH37SOL2RM8
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
MODULE MCF5475 FIRE ENGINE datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
HEAT SHRINK 1=15M datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf