ST L78L15ABZ-AP
L78L15ABZ-AP picture photo
Mfg. Part Number
L78L15ABZ-AP
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
L78L15ABZ-AP.pdf
Availability of L78L15ABZ-AP
QUANTITY
L78L15ABZ-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of L78L15ABZ-AP
Internal Part NumberEIS-L78L15ABZ-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL78L15AB View All Specifications
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L78L15ABZ-AP
Related LinksL78L15, L78L15ABZ-AP Datasheet, ST Distributor
L78L15ABZ-AP Details Description
Related parts for L78L15ABZ-AP
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COUPLING RING,SZ 23,CPC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.406K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf