ST L78L15ABZ
L78L15ABZ picture photo
Mfg. Part Number
L78L15ABZ
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
L78L15ABZ.pdf
Availability of L78L15ABZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L78L15ABZ Order Process
Ship out your order
Specifications of L78L15ABZ
Internal Part NumberEIS-L78L15ABZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L78L15ABZ
Related LinksL78L, L78L15ABZ Datasheet, ST Distributor
L78L15ABZ Details Description
Related parts for L78L15ABZ
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 487 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RAIL 6MM BACK PLATE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM RND LENS datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
M4 2MM PIGT NPN NO datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf