ST L78L24ACD-TR
L78L24ACD-TR picture photo
Mfg. Part Number
L78L24ACD-TR
Brief Description
IC REG LDO 24V 0.1A 8SO
Datasheet Download
L78L24ACD-TR.pdf
Availability of L78L24ACD-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L78L24ACD-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of L78L24ACD-TR
Internal Part NumberEIS-L78L24ACD-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output24V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L78L24ACD-TR
Related LinksL78L24, L78L24ACD-TR Datasheet, ST Distributor
L78L24ACD-TR Details Description
Related parts for L78L24ACD-TR
LED PNL MT 11/16" 5V WT YELLOW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH ST-BUS 44-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC 1.5KE datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf