ST L78M05CV
L78M05CV picture photo
Mfg. Part Number
L78M05CV
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.5A TO220AB
Datasheet Download
L78M05CV.pdf
Availability of L78M05CV
QUANTITY
L78M05CV Order Process
Ship out your order
Specifications of L78M05CV
Internal Part NumberEIS-L78M05CV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL78M05C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)2V @ 350mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L78M05CV
Related LinksL78M, L78M05CV Datasheet, ST Distributor
L78M05CV Details Description
Related parts for L78M05CV
IC A/D CONV 14BIT SRL&PAR 28-DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H R/A 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf