Littelfuse LA055URD32TTI1400
LA055URD32TTI1400 picture photo
Mfg. Part Number
LA055URD32TTI1400
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 1400A 550VAC
Datasheet Download
LA055URD32TTI1400.pdf
Availability of LA055URD32TTI1400
QUANTITY
LA055URD32TTI1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA055URD32TTI1400
Internal Part NumberEIS-LA055URD32TTI1400
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated550VAC
Current1.4kA
Package / CaseRectangular
Size / Dimension1.992" L x 2.374" W x 2.638" H (50.60mm x 60.30mm x 67.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t555
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA055URD32TTI1400
Related LinksLA055URD, LA055URD32TTI1400 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA055URD32TTI1400 Details Description
Related parts for LA055URD32TTI1400
SIDAC UNIDIR DUAL 65V 150A DO214 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST-NO 5A 5V datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf