Littelfuse LA100P4004TI
LA100P4004TI picture photo
Mfg. Part Number
LA100P4004TI
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 1000VAC
Datasheet Download
LA100P4004TI.pdf
Availability of LA100P4004TI
QUANTITY
LA100P4004TI Order Process
Ship out your order
Specifications of LA100P4004TI
Internal Part NumberEIS-LA100P4004TI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA100P
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1000VAC, 750VDC
Current400A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.000" Dia x 5.709" L (50.80mm x 145.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA100P4004TI
Related LinksLA100P, LA100P4004TI Datasheet, Littelfuse Distributor
LA100P4004TI Details Description
Related parts for LA100P4004TI
RES ARRAY 14 RES 100K OHM 16DRT datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DSUB MIXED FE 20A POWER CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 7.5A 125V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 M20 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf