TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W24-31AX
MS3472W24-31AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W24-31AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN
Datasheet Download
MS3472W24-31AX.pdf
Availability of MS3472W24-31AX
QUANTITY
MS3472W24-31AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W24-31AX
Internal Part NumberEIS-MS3472W24-31AX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W24-31AX
Related LinksMS3472W, MS3472W24-31AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W24-31AX Details Description
Related parts for MS3472W24-31AX
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 29PS GOLD WW R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 47.5VC AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .250 DIA BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
2MM MINI50 RCPT 4POS OP B GRAY datasheet.pdf