Sumida Corporation RCH106NP-5R1M
RCH106NP-5R1M picture photo
Mfg. Part Number
RCH106NP-5R1M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.1UH 4.6A 19.6 MOHM
Datasheet Download
RCH106NP-5R1M.pdf
Availability of RCH106NP-5R1M
QUANTITY
RCH106NP-5R1M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH106NP-5R1M
Internal Part NumberEIS-RCH106NP-5R1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-106
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.1µH
Tolerance±20%
Current Rating4.6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)19.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH106NP-5R1M
Related LinksRCH106, RCH106NP-5R1M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH106NP-5R1M Details Description
Related parts for RCH106NP-5R1M
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC DAC VIDEO NTSC 6-CH 48LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT DEMO 78K0 LF3 UPD78F0495 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 2 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 33 AWG 1000 FT BR datasheet.pdf