Littelfuse LA100P404
LA100P404 picture photo
Mfg. Part Number
LA100P404
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 40A 1000VAC
Datasheet Download
LA100P404.pdf
Availability of LA100P404
QUANTITY
LA100P404 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA100P404
Internal Part NumberEIS-LA100P404
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA100P
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1000VAC, 750VDC
Current40A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.000" Dia x 3.469" L (50.80mm x 88.10mm)
Operating Temperature-
Melting I²t-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA100P404
Related LinksLA10, LA100P404 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA100P404 Details Description
Related parts for LA100P404
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
IC FPGA 502 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 16" 2S MED datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RS-FCN-40B CBL INTERFACE datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 50W TO204AD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf