Littelfuse LA100P7004
LA100P7004 picture photo
Mfg. Part Number
LA100P7004
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 700A 1000VAC
Datasheet Download
LA100P7004.pdf
Availability of LA100P7004
QUANTITY
LA100P7004 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA100P7004
Internal Part NumberEIS-LA100P7004
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA100P
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1000VAC, 750VDC
Current700A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.882" Dia x 7.441" L (73.20mm x 189.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA100P7004
Related LinksLA100, LA100P7004 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA100P7004 Details Description
Related parts for LA100P7004
REG 3.3V/1.5A INT SWIT HRZ FTR datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10TAP 250NS 16SOIC datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONV 2CH 48-TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 LW SN/PB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf