Littelfuse LA30QS8004
LA30QS8004 picture photo
Mfg. Part Number
LA30QS8004
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 300VAC
Datasheet Download
LA30QS8004.pdf
Availability of LA30QS8004
QUANTITY
LA30QS8004 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA30QS8004
Internal Part NumberEIS-LA30QS8004
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA30QS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated300VAC, 300VDC
Current800A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension3.000" Dia x 2.591" L (76.20mm x 65.80mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t330
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA30QS8004
Related LinksLA30Q, LA30QS8004 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA30QS8004 Details Description
Related parts for LA30QS8004
IGBT 430V 10A 130W TO252AA datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 5A SOT-89 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS HI VOLT M SERIES datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT SER 76KSPS 24-SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf