Littelfuse LA30QS904
LA30QS904 picture photo
Mfg. Part Number
LA30QS904
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 90A 300VAC
Datasheet Download
LA30QS904.pdf
Availability of LA30QS904
QUANTITY
LA30QS904 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA30QS904
Internal Part NumberEIS-LA30QS904
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA30QS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated300VAC, 300VDC
Current90A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.220" Dia x 1.630" L (31.00mm x 41.40mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t3.2
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA30QS904
Related LinksLA30, LA30QS904 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA30QS904 Details Description
Related parts for LA30QS904
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL MULT 38TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A PPAK SO-8 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTED SEAM HIGH TEMP RING TONGU datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 24 POS datasheet.pdf