AVX Corporation 1210ZC103KAT9ZM
1210ZC103KAT9ZM picture photo
Mfg. Part Number
1210ZC103KAT9ZM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 1210
Datasheet Download
1210ZC103KAT9ZM.pdf
Availability of 1210ZC103KAT9ZM
QUANTITY
1210ZC103KAT9ZM Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210ZC103KAT9ZM
Internal Part NumberEIS-1210ZC103KAT9ZM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210ZC103KAT9ZM
Related Links1210ZC1, 1210ZC103KAT9ZM Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210ZC103KAT9ZM Details Description
Related parts for 1210ZC103KAT9ZM
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD BUFF 20-TSSOP datasheet.pdf
IC OSC/MULT/BUFFER OCT 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS VERTICAL datasheet.pdf
INDUCTOR 11.5 X 10.3 X 4.0 68UH datasheet.pdf