Vishay/BCcomponents S560J29SL0N63J5R
S560J29SL0N63J5R picture photo
Mfg. Part Number
S560J29SL0N63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 1KV SL RADIAL
Datasheet Download
S560J29SL0N63J5R.pdf
Availability of S560J29SL0N63J5R
QUANTITY
S560J29SL0N63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S560J29SL0N63J5R
Internal Part NumberEIS-S560J29SL0N63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S560J29SL0N63J5R
Related LinksS560J29S, S560J29SL0N63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S560J29SL0N63J5R Details Description
Related parts for S560J29SL0N63J5R
AMP RFIC LNA GAAS 3V SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG8A 11AWG 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 21NH 800MA 160 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf