Littelfuse LA50QS101
LA50QS101 picture photo
Mfg. Part Number
LA50QS101
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUS 500V 10A A50QS SEMI
Datasheet Download
LA50QS101.pdf
Availability of LA50QS101
QUANTITY
LA50QS101 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA50QS101
Internal Part NumberEIS-LA50QS101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA50QS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated500VAC, 500VDC
Current10A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension-
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA50QS101
Related LinksLA50, LA50QS101 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA50QS101 Details Description
Related parts for LA50QS101
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL HAND POSITIVE-LOCK MODEL A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABL 5POS STR SCKT-SCKT-PLUG .5M datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 2.5V X7S 0204 datasheet.pdf