Vishay/Dale RWR81N1470FRS73
RWR81N1470FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1470FRS73
Brief Description
RES 147 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1470FRS73.pdf
Availability of RWR81N1470FRS73
QUANTITY
RWR81N1470FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1470FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1470FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1470FRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1470FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1470FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N1470FRS73
CONN HEADER 30POS 2MM SMD GOLD datasheet.pdf
SENSOR AMP 250BAR 4-20MA OUT datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED SBT-70 90CRI 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf