Nichicon LAK2G121MELB25
LAK2G121MELB25 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2G121MELB25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LAK2G121MELB25.pdf
Availability of LAK2G121MELB25
QUANTITY
LAK2G121MELB25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2G121MELB25
Internal Part NumberEIS-LAK2G121MELB25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2G121MELB25
Related LinksLAK2G12, LAK2G121MELB25 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2G121MELB25 Details Description
Related parts for LAK2G121MELB25
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MODULE HB-25 MOTOR CONTROLLER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf