Nichicon LAK2G470MELA20
LAK2G470MELA20 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2G470MELA20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LAK2G470MELA20.pdf
Availability of LAK2G470MELA20
QUANTITY
LAK2G470MELA20 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2G470MELA20
Internal Part NumberEIS-LAK2G470MELA20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2G470MELA20
Related LinksLAK2G47, LAK2G470MELA20 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2G470MELA20 Details Description
Related parts for LAK2G470MELA20
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERM FUSE BLOCK 18-8AWG datasheet.pdf
IC TXRX 1CHAN USB 16-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 144TQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
8.3MM X 25MM 1=25/PK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
WIRELESS RECEIVERS datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf