Nichicon LAK2G470MELB20
LAK2G470MELB20 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2G470MELB20
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LAK2G470MELB20.pdf
Availability of LAK2G470MELB20
QUANTITY
LAK2G470MELB20 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2G470MELB20
Internal Part NumberEIS-LAK2G470MELB20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2G470MELB20
Related LinksLAK2G47, LAK2G470MELB20 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2G470MELB20 Details Description
Related parts for LAK2G470MELB20
VARISTOR 14.4V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 126 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP WB VHF 1/4 37-45MHZ datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf