E-Switch LAKEEU11JREDRED
LAKEEU11JREDRED picture photo
Mfg. Part Number
LAKEEU11JREDRED
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
LAKEEU11JREDRED.pdf
Availability of LAKEEU11JREDRED
QUANTITY
LAKEEU11JREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of LAKEEU11JREDRED
Internal Part NumberEIS-LAKEEU11JREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLA
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAKEEU11JREDRED
Related LinksLAKEEU1, LAKEEU11JREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
LAKEEU11JREDRED Details Description
Related parts for LAKEEU11JREDRED
IC 3V 8CH 8-BIT SERIA A/D 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 169KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG .156 WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
TRANSISTOR RF PWR LDMOS SOT539A datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ VFQFPN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf