E-Switch LAKOAV11KYELYEL
LAKOAV11KYELYEL picture photo
Mfg. Part Number
LAKOAV11KYELYEL
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
LAKOAV11KYELYEL.pdf
Availability of LAKOAV11KYELYEL
QUANTITY
LAKOAV11KYELYEL Order Process
Ship out your order
Specifications of LAKOAV11KYELYEL
Internal Part NumberEIS-LAKOAV11KYELYEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLA
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAKOAV11KYELYEL
Related LinksLAKOAV1, LAKOAV11KYELYEL Datasheet, E-Switch Distributor
LAKOAV11KYELYEL Details Description
Related parts for LAKOAV11KYELYEL
IC REG LDO 3.3V 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y2-DCB datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 0.065" datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
ASVMPHC MEMSPEED P II OSC KIT datasheet.pdf
LICENSE IP WINDOWS USB KEYS LOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf