Taiyo Yuden LAL02VA120K
LAL02VA120K picture photo
Mfg. Part Number
LAL02VA120K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 150MA 2.5 OHM TH
Datasheet Download
LAL02VA120K.pdf
Availability of LAL02VA120K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL02VA120K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL02VA120K
Internal Part NumberEIS-LAL02VA120K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLA(L,N,P)02 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL02VA120K
Related LinksLAL02, LAL02VA120K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL02VA120K Details Description
Related parts for LAL02VA120K
PLUG W/PIN INSERT (12 CONTACT) datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 6.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 130MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 80W datasheet.pdf
BIT HEX 9/64" 1.14" 2/PK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 17 (12 + 5 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 500MA 260 MOHM datasheet.pdf